Marma terapie

Marmová terapie

Marmová terapie je speciální masáž, kde se aktivují body, zvané marmy. Marma je vitální energetický bod přístupný na povrchu pokožky, který slouží jako most mezi tělem, myslí a duchem. Jsou to body, kde se stýkají nervy se svaly, žilami, kostmi a klouby a šlachami a spojují se energie prány. Marmové body jsou důležitou součástí léčivé síly ájurvédy. Energizuje tělo, uklidňuje psychiku, stimuluje funkci orgánů, ulevuje od bolesti, vyrovnává Tejas, Ojas a Pránu,

Marmová terapie vychází doslova z bitevního pole. Před tisíci lety v dávné Indii používaly marmové body bojovníci, kteří potřebovali okamžitý a účinný zásah. Zacházení s nimi bylo velmi posvátné, opatrné ale i žádané. Právě pro okamžitý účinek byla marmová terapie úspěšná i u sportovců na Olympijských hrách.

Ošetření marmových bodů mění biochemii v těle a umožňuje radikální alchymické změny v člověku. Zahajuje samovolné uzdravování v těle i těch nejhlubších nerovnováh. Stimulace těchto vnitřních léčebných cest signalizuje tělu, aby produkovalo přesně to, co potřebuje, včetně hormonů a neurochemikálií, které  léčí. Marma je jak diagnostickým nástrojem, tak jednoduchým terapeutickým nástrojem pro vyrovnání dóš a pro podporu zdraví a pohody. Tyto energetické body nesmírně ovlivňují tělo, mysl a ducha. Usnadňují léčení na nejhlubších úrovních tím, že uvolňují blokády prány a tím znovunastolují proudění živoucí energie. Tradičně je tato velmi speifická terapie nazývaná marma čikitsa. Marmové body jsou považovány za posvátné a zacházení s nimi musí být velmi přesné. Existuje 108 známých bodů, celkem jich je až 800 bodů. Marmové body  zlepšuje vnímání čistého vědomí v těle. Tyto znalosti nejsou většinou nikde písemně dostupné a jsou předávány z učitele na žáka.